Słodko, słono, pysznie! [WYNIKI KONKURSU]

To był bardzo smaczny konkurs. Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo konkurs kulinarny, mający na celu kultywowanie zdrowego i ekologicznego sposobu odżywiania się. Udział w konkursie mogły wziąć całe rodziny. Wcześniej odbywały się warsztaty dla wszystkich chętnych na świetlicach środowiskowych w Siadle Górnym i Stobnie.  

Zapraszamy na konkurs kulinarny

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo zaprasza mieszkańców gminy na konkurs "Zdrowo jem, zdrowo żyję". Celem konkursu jest propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania w rodzinie. Dla autorów najlepszych potraw przygotowano atrakcyjne nagrody.  

Znów Mikołaj odwiedził trzysta dzieci!

Pomimo pandemii koronawirusa i braku możliwości zorganizowania zabaw choinkowych w świetlicach środowiskowych, w tym roku postanowiliśmy działać inaczej. Tym razem dzieci nie przyszły do Mikołaja, ale to Mikołaj przyszedł do nich. Było z zachowaniem dystansu i bezpieczeństwa. Dla wszystkich dzieci paczki zostały dostarczone pod sam dom.

Tegoroczna Wigilia z dostawą do domu!

W tym roku wigilia była inna niż wszystkie. Ze względu na obostrzenia anty-covidowe spotkania nie mogły się odbyć na terenie świetlic środowiskowych. Aby stosować się do zaleceń musieliśmy je przygotować z dostawą na wynos i tak się stało. Nasi mieszkańcy byli dość zaskoczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni.

Łatwiejsza nauka zdalna - pozyskaliśmy komputery dla potrzebujących uczniów.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji szkoły pozostaną zamknięte do końca roku szkolnego. Jak będzie od 1 września - nie wiadomo. Dla uczniów oznacza to konieczność kontynuowania nauki zdalnej. To wygodne rozwiązanie pod warunkiem, że ma się dostęp do odpowiedniego sprzętu. Pandemia pokazała, że w naszej okolicy są jednak dzieci, którym…

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo szyją maseczki - Ty też możesz pomóc #Masks4All

Ruszyła akcja "Maseczka dla mieszkańca". Dzięki niej każdy mieszkaniec Gminy Kołbaskowo będzie mógł bezpłatnie otrzymać maseczkę wielokrotnego użytku, która po wcześniejszej sterylizacji np. wypraniu w odpowiedniej temperaturze i wyprasowaniu, zmniejszy ryzyko zarażenia siebie i innych podczas przemieszczania się w przestrzeni publicznej. Dzięki specjalnej kieszonce możliwe jest zastosowanie filtra, który może…
facebook_page_plugin

Bociany integrują !

bocianyW niedzielę wielkanocną do Warzymic przyleciał bocian. Jak co roku zajął gniazdo w pobliżu placu zabaw. Na dachu sąsiedniego domu zainstalowana została kamera umożliwiająca internautom podgląd tego, co się dzieje i dziać będzie w bocianim apartamencie. Przekaz na żywo umożliwili mieszkańcy Przecławia ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo : Grzegorz Smolicz i Zbigniew Roman.  

 

Na terenie naszej gminy są cztery „czynne” bocianie gniazda. Boćki przylatują do Warzymic, Karwowa, Barnisławia i Smolęcina. Jest jeszcze gniazdo w Siadle Górnym, które bociany próbowały zasiedlić, niestety jest ono niestabilne i potrzebuje najpierw wzmocnienia. Na ostatnim zebraniu wiejskim zapadła decyzja o konieczności wymiany platformy, tak by w przyszłym roku ptaki mogły się bez obaw zagnieździć. Do Warzymic bocian przylatuje od lat. Zajmuje gniazdo, naprawia je po zimie i …czeka na swą miłą.

- Nazwaliśmy go Beniamin, bo zawsze dajemy takie imię, jakie jest w kalendarzu w dniu przylotu Teraz obserwujemy z okna, jak zbiera drobne gałęzie i naprawia gniazdo. Specjalnie naszykowaliśmy z sąsiadem drobne patyki do kompostownika, żeby mógł je sobie zabrać do budowy – mówi pani Maria, która od 20 lat obserwuje i skrupulatnie notuje to, co się dzieje w gnieździe.

– Prawie zawsze boćki miały trzy, cztery młode. Jedynie w latach: 1995 i 2011 – młodych nie było. W tym roku, na dachu domu należącego do pani Marii, zainstalowana została kamerka skierowana na bocianie gniazdo. Umożliwia ona internautom podgląd na żywo wszystkiego, co się dzieje w bocianim lokum. Posadowiono ją na metalowym wysięgniku o wysokości przekraczającej trzy metry. Pomysł podglądu wyszedł od właściciela portalu Przeclaw24, Grzegorza Smolicza. W realizację projektu zaangażował się Zbigniew Roman z firmy AP Internet, która jest sponsorem tej wyjątkowej transmisji radiowej.

- Obraz z kamery nie jest jeszcze najlepszej jakości. W najbliższym czasie postaramy się go poprawić. Koniecznie musimy zminimalizować drgania spowodowaneprzez wiatr - mówi Grzegorz Smolicz, ze Stowarzyszenia KPGK – Zainteresowanie kamerą przerosło nasze techniczne możliwości, w pierwszym dniu było 1500osłon, obraz się zawieszał, ale walczyliśmy. Przy okazji dziękuję firmie AP Internet, która podjęła się realizacji tego trudnego zadania. Jestem także pełen podziwu dlaPani Marii, która od 20 lat szczegółowo dokumentuje wydarzenia w sąsiadującym gnieździe.

W dwa tygodnie po zasiedleniu gniazda, do Beniamin dołączyła piękna Ludosława. Bocianicę skusiły: okazałe lokum i jego czerwononogi budowniczy. W tej chwili można oglądać zaloty pary, które już niebawem zakończą się złożeniem jaj. Mamy nadzieję, że wylęgną się piękne młode boćki. Wiele osób, każdej wiosny, pilnie wygląda bocianów. Jeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w locie, to pewne, że tego roku będzie się nam wiodło. Jeśli będzie on stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Mówi się, że miejsca w którym gnieździ się bocian, nie opuszcza szczęście. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby ich w gminie przybywało, bo szczęścia nigdy nie za wiele.

Pin It