Łatwiejsza nauka zdalna - pozyskaliśmy komputery dla potrzebujących uczniów.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji szkoły pozostaną zamknięte do końca roku szkolnego. Jak będzie od 1 września - nie wiadomo. Dla uczniów oznacza to konieczność kontynuowania nauki zdalnej. To wygodne rozwiązanie pod warunkiem, że ma się dostęp do odpowiedniego sprzętu. Pandemia pokazała, że w naszej okolicy są jednak dzieci, którym…

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo szyją maseczki - Ty też możesz pomóc #Masks4All

Ruszyła akcja "Maseczka dla mieszkańca". Dzięki niej każdy mieszkaniec Gminy Kołbaskowo będzie mógł bezpłatnie otrzymać maseczkę wielokrotnego użytku, która po wcześniejszej sterylizacji np. wypraniu w odpowiedniej temperaturze i wyprasowaniu, zmniejszy ryzyko zarażenia siebie i innych podczas przemieszczania się w przestrzeni publicznej. Dzięki specjalnej kieszonce możliwe jest zastosowanie filtra, który może…

Rozdaliśmy trzysta paczek - dziękujemy naszym pomocnikom!

Nasze stowarzyszenie kolejny raz przez cały grudzień i styczeń współorganizowało kilkanaście imprez choinkowych, które odbyły się w świetlicach na terenie całej gminy. W jednych z nich był poczęstunek i dzielenie się opłatkiem. W innych zabawy i konkursy oraz wspólne śpiewanie kolęd. Najważniejszym gościem każdego wieczoru był oczywiście Mikołaj, który pojawił…

Spotkanie opłatkowe w Stobnie.

W miniony weekend w świetlicy w Stobnie odbyło się spotkanie opłatkowe seniorów, którego honorowy patronat objęli Starosta Policki Andrzej Bednarek oraz Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.    

Sadzenie krokusów w Przecławiu

Setki cebulek krokusów zasadzili wczoraj wzdłuż ul. Rekreacyjnej prowadzącej do niedawno otwartego kompleksu GOKSiR w Przecławiu członkowie stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo oraz mieszkańcy. Wiosną nasze oczy cieszyć będą piękne żółte i fioletowe kwiaty:)

Biała sobota po raz dziesiąty. Łatwiej zapobiegać - trudniej leczyć.

Stawiamy na profilaktykę - takie jest co roku motto "Białej Soboty", która odbyła się po raz dziesiąty w Przecławiu. Każdy z mieszkańców mógł już od 8:30 rano zbadać sobie krew a od 9:00 wykonać jedno z kilkunastu badań. Niektórzy z pacjentów opuścili szkolne sale-gabinety dopiero o godzinie 14:00. Tym razem…
facebook_page_plugin

Święto limeryków w Kołbaskowie

limeryki rozwiazanieW piątek 8 czerwca, w świetlicy w Kołbaskowie, odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w powiatowym konkursie literackim „Powiat policki limerykiem pisany”. Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo, przy wsparciu Powiatu Polickiego. Zgłoszono 58 limeryków 27 autorów. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Zabawne rymowanki wydane zostaną niebawem w formie książeczki.

 

 

Pisanie limeryków jest formą poetyckiej zabawy, a sam limeryk jest tym lepszy, im bardziej jest absurdalny, niepoważny i frywolny. Limeryczną twórczość zapoczątkowali znudzeni profesorowie Oxfordu i Cambridge. W Polsce zyskały popularność dzięki noblistce Wisławie Szymborskiej. W naszej gminie od lat limerykuje profesor Ryszard Lipczuk i Dorota Trzebińska, pomysłodawczyni konkursu.

- Limeryki nadsyłali nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Dostaliśmy zabawne rymowanki z Polic, Trzebieży, Nowego Warpna i Dobrej. Ogromnie mnie to cieszy i mam nadzieję, że to dopiero początek Państwa zabawy z tą niepoważną, ale niezwykle wdzięczną formą twórczości. Jury nie miało łatwego zadania. Zapewniam, że w tym konkursie nie ma przegranych, bo nagrodą najcenniejszą będzie książeczka, w której znajdą się wszystkie nadesłane przez Państwa wierszyki. – powiedziała D. Trzebińska, podczas uroczystości rozdania nagród.

A oto lista laureatów:
Miejsce I – Edyta Biernacka z Przecławia
Miejsce II – Anna Słowińska z Polic
Miejsce III – Michał Wenz z Przecławia

Wyróżnienia otrzymali:
1. Barbara Dąbrowska ze Stobna
2. Agnieszka Spirydowicz z Polic
3. Jolanta Resiak ze Stobna
4. Krystyna Weretyńska z Siadła Górnego
5. Elżbieta Wróblewska z Trzebieży
6. Marta Kucharz z Warzymic
7. Barbara Sowińska-Adamczyk z Nowego Warpna
8. Stanisława Dojlido z Siadła Górnego
9. Anna Hoffmann z Moczył
10. Danuta Duchewicz z Przecławia

Patronatu konkursowi udzielili: wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz starosta Powiatu Polickiego Andrzej Bednarek. Kameralny wieczór przy świecach nie był typowym, sztywnym spotkaniem literackim. Odczytywanie limeryków co i rusz przerywały salwy śmiechu. Bo jak tu się nie śmiać:

Niespodzianka
Porzucił mężuś żonę w miejscowości Buk,
bo żyć z nim nie chciała jak przykazał Bóg.
Wnet po tym wyczynie
brzuch urósł Grażynie,
pannie, co słynęła z rozkładania nóg.

Kłopot Józka
Amazon ogromny stanął w Kołbaskowie
radując mieszkańców jedynie w połowie.
Słyszy Józek w PUP-ie:
Już Cię mamy w dupie,
Szoruj do roboty - wyjdzie ci na zdrowie!
autor: E. Biernacka

Opalanie
W Nowym Warpnie Balbinka
tak rumiana jak świnka
w bordo stringach ma zadek.
I przypala pośladek,
Głośno skwierczy słoninka.
Autor: A.Słowińska

Miłość na gazie
Po nocnym pijaństwie Rysiek z Bobolina
Chciał z kumplem łyknąć wódeczki na klina.
Jadąc na melinę
Spotkali Balbinę
Dwóch ma teraz ojców Balbiny dziecina.
Autor: M.Wenz

Po rozdaniu nagród prowadząca wieczór D. Trzebińska zachęciła rozbawionych zebranych do wspólnej zabawy i stworzenia na poczekaniu kilku wierszyków. Już po paru minutach gotowe były owoce pracy zespołowej:

Dzisiaj święto limeryka
pisze Janek, Berenika,
Rafał, Marek i Agnieszka,
co w Policach już nie mieszka.
A ze stołów ciasto znika.

Raz pewien Józek z Bolejowa,
oświadczył, że go boli głowa
I nic dziś nie napisze
bo zwyczajnie woli ciszę,
Zwłaszcza gdy meczu jest druga połowa.

Projekt współfinansowany ze środków pochodzacych z budżetu Powiatu Polickiego na 2018 rok.

 

Pin It