Jedenasta "Biała Sobota" - przyjdź i zadbaj o siebie.

Wraca do Przecławia po długiej przerwie pandemicznej "Biała Sobota". To cykliczne wydarzenie organizowane przez gminę Kołbaskowo oraz Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. W sobotni poranek będzie można skorzystać z konsultacji u wielu specjalistów, zrobić podstawowe badania krwi oraz wykonać prześwietlenia.

Będą mikołajki i paczki. Cel? Uśmiechy na twarzach.

Rozmowa z Renatą Wójcik, Z prezesem zarządu stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo Renatą Wójcik rozmawia Jarosław Dworzyński.      

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo zaprasza seniorów (i nie tylko) na warsztaty fotograficzne pod nazwą "Barwy Jesieni - Barwami Życia". W ramach zajęć odbędą się spotkania warsztatowe, wyjścia plenerowe, wspólne robienie zdjęć oraz organizacja wystawy, która będzie podsumowaniem całego projektu.  

Słodko, słono, pysznie! [WYNIKI KONKURSU]

To był bardzo smaczny konkurs. Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo konkurs kulinarny, mający na celu kultywowanie zdrowego i ekologicznego sposobu odżywiania się. Udział w konkursie mogły wziąć całe rodziny. Wcześniej odbywały się warsztaty dla wszystkich chętnych na świetlicach środowiskowych w Siadle Górnym i Stobnie.  

Zapraszamy na konkurs kulinarny

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo zaprasza mieszkańców gminy na konkurs "Zdrowo jem, zdrowo żyję". Celem konkursu jest propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania w rodzinie. Dla autorów najlepszych potraw przygotowano atrakcyjne nagrody.  

Znów Mikołaj odwiedził trzysta dzieci!

Pomimo pandemii koronawirusa i braku możliwości zorganizowania zabaw choinkowych w świetlicach środowiskowych, w tym roku postanowiliśmy działać inaczej. Tym razem dzieci nie przyszły do Mikołaja, ale to Mikołaj przyszedł do nich. Było z zachowaniem dystansu i bezpieczeństwa. Dla wszystkich dzieci paczki zostały dostarczone pod sam dom.
facebook_page_plugin

Będą mikołajki i paczki. Cel? Uśmiechy na twarzach.

RenataWojcik2Rozmowa z Renatą Wójcik, Z prezesem zarządu stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo Renatą Wójcik rozmawia Jarosław Dworzyński.

 

 

 

 

Jarosław Dworzyński - Pytanie o początki. Jak wyglądały, kto jest pomysłodawcą i jakie są cele stowarzyszenia KPGK?
Renata Wójcik - Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w czerwcu 2012 roku z inicjatywy grupy wspaniałych ludzi, którzy mieli wizję i chcieli zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Na prezesa zarządu wybrana została pani Małgorzata Schwarz, od zawsze bardzo zaangażowana w rozwój lokalnego życia społecznego gminy. Od początku działalności stowarzyszenie dbało o aktywizację i integrację życia mieszkańców, o ich rozwój kulturalny, profilaktykę zdrowotną, kształtowanie postaw ekologicznych i ochronę środowiska. Pięć lat temu w stowarzyszeniu zaszły zmiany i zostałam wybrana na nowego prezesa. Grzegorz Smolicz został moim zastępcą, ale także nieocenionym wsparciem i towarzyszem we wszystkich działaniach stowarzyszenia.

J.D. - Jakie działania prowadzi stowarzyszenie? Czym możecie się pochwalić?
R.W. - Nasze działania kierujemy do dzieci, seniorów, a także całych rodzin. Zaczynaliśmy od Białej Soboty, corocznego sadzenia krokusów i Halloween. Od lat organizujemy zabawy mikołajkowe i paczki dla około 300 dzieci z gminy, a dla kilkudziesięciu seniorów spotkania opłatkowe, poprzedzone dwumiesięcznym okresem przygotowań i warsztatów tematycznych. Staramy się także reagować na pojawiające się nowe potrzeby mieszkańców. Przykładem może być udział w gminnej akcji Maseczka dla mieszkańca oraz pozyskanie od sponsora 10 laptopów, które zostały przekazane potrzebującym uczniom do zdalnej nauki w czasie pandemii. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kilku projektów. Jednym z nich jest fotograficzny „Barwy jesieni barwami życia”, który niedługo znajdzie swój finał, a efekty w postaci wystawy będą mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy.

J.D. - Z czego jest pani najbardziej dumna w dotychczasowej działalności SKPGK?
R.W. - Jestem dumna z tego, że nasze stowarzyszenie działa w sposób ciągły, prowadzimy nieprzerwane działania, w które udaje się nam zaangażować nie tylko członków stowarzyszenia, ale również szerokie grono wolontariuszy i lokalną społeczność. Nie udałoby się nam to bez wsparcia darczyńców – osób prywatnych i firm przekazujących darowizny. Jestem pod ogromnym wrażeniem życzliwości i autentycznej chęci pomocy z jaką się spotykam z ich strony. Cieszy mnie, że przez wszystkie lata naszej aktywności zbudowaliśmy olbrzymi kapitał zaufania społecznego, spotykamy się z wdzięcznością i jesteśmy rozpoznawalni nie tylko w naszej gminie. Zdobyliśmy pierwsze miejsce podczas Powiatowej Gali Wolontariatu i Aktywności Społecznej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Policach. Skupiamy się przede wszystkim na mieszkańcach gminy Kołbaskowo, nie mogę więc nie wspomnieć o bardzo dobrych warunkach do działania wolontariatu, jakie stwarza pani wójt.

J.D. - Stowarzyszenie rozmawia z dużym sponsorem. Czy udało się dojść do porozumienia i czy może nam pani zdradzić, co z tego wynika?
R.W. - Od kilku tygodni prowadzę rozmowy firmą Amazon, z którą przygotowujemy wspólnie kampanię świąteczną. Dzięki temu będziemy mogli zorganizować w tym roku mikołajki dla dzieci oraz akcję „Paczka dla Seniora”. Już niedługo będziemy więcej informować o tych wydarzeniach.

J.D. - Mieszka pani od lat w naszej gminie. Jak tu się żyje?
R.W. - W Przecławiu mieszkam już ponad 20 lat i jestem pod wrażeniem, jak rozwija się nasza gmina. Pamiętam, jak ja musiałam wozić swoje dzieci do przedszkola do Szczecina, bo na miejscu działało jedynie przedszkole w Kołbaskowie. Obecnie mamy świetne warunki dla rodzin z małymi dziećmi, powstał publiczny żłobek, przedszkola i budynki szkolne, a cała gmina skomunikowana jest ze Szczecinem komunikacją miejską. Od lat współpracując z różnymi organizacjami pozarządowymi spoza naszej gminy, spotykam się z olbrzymim zachwytem, a wręcz zazdrością z dostępności doskonale wyposażonych świetlic środowiskowych działających w wielu miejscowościach. Oprócz tego mamy tu naprawdę świetne warunki do spędzania czasu wolnego i wypoczynku. W ostatnich latach powstał dom kultury, rewelacyjne nabrzeże w Siadle Dolnym i fantastyczna, ciągle rozbudowywana sieć szlaków rowerowych. Moje ulubione miejsce i sposób spędzania czasu wolnego, to przemierzanie kajakiem Międzyodrza, start oczywiście z nowego nabrzeża w Siadle Dolnym. Uwielbiam bezpośredni kontakt i bliskość natury, wąskie kanaliki, siedliska ptaków i ta kompletna cisza, brak odgłosów miasta, a jedyne dźwięki to odgłosy natury. Polecam ten sposób wypoczynku każdemu, kto jeszcze tego nie spróbował.

J.D. - Jesteśmy przed świętami. Ma pani jakąś swoją popisową potrawę świąteczną, na którą przepis może zdradzić mieszkańcom naszej gminy?
R.W. - W naszej gminie mieszka wiele wspaniałych gospodyń, które w kuchni tworzą cuda. Jeśli zaś chodzi o mnie, to podczas świąt polegam na tradycyjnej polskiej kuchni, a więc klasyczny barszcz z uszkami, pierogi, ryba. Stosunkowo od niedawna robię wigilijne śledzie, nie jest to skomplikowany przepis. Do takich klasycznych śledzi w oleju z cebulką dodaję musztardę francuską, miód, cytrynę oraz przyprawę korzenną. Zapach cynamonu, goździków i imbiru rozchodzi się od razu po kuchni. I już czujemy święta w powietrzu.

J.D. - Chętni, którzy chcieliby działać z wami, gdzie powinni się udać?
R.W. - Mamy stronę www.kpgk.org  – tutaj każdy może znaleźć kontakt z naszym stowarzyszeniem. Zapraszamy też na fanpage na www.facebook.com/kpgk.org   

 

paczki kpgk 

 

Pin It