facebook_page_plugin

Ruszyły zapisy na bieg patriotyczny

tropem-wilczym-medalW Międzyzdrojach, Stargardzie, Gryficach, Koszalinie i Przecławiu odbędą się okolicznościowe biegi ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych. To nieduże imprezy sportowe o charakterze patriotycznym, które odbywają się od czterech lat na trasie 1963m. Określony dystans biegu związany jest z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim Lalek. W 2017 roku w całym kraju takich biegów odbędzie się ponad sto - w województwie zachodniopomorskim zaledwie pięć. Jeden z nich będzie miał miejsce w Przecławiu.

 


W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

 

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.


Ten pomysł zrodził się w mojej głowie rok temu - mówi Grzegorz Małowiecki ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Wziąłem wtedy udział w biegu zorganizowanym w Szczecinie, w Parku Kasprowicza. Pomyślałem sobie, że fajnie by było gdyby gmina Kołbaskowo dołączyła do organizatorów tego wydarzenia. Trasa przebiegać będzie przez Przecław, rozpoczynać się i kończyć będzie przy przecławskim gimnazjum.


Warto dodać że bieg nie ma charakteru wyścigu "kto pierwszy" i może w nim pobiec każdy, nawet truchtem. Każdy z uczestników otrzyma na mecie okolicznościowy medal i pamiątkową koszulkę. Zapisy do biegu właśnie ruszyły i warto się śpieszy ponieważ pobiec może tylko 120 osób. Wpisowe wynosi 25 zł a zgłoszenia prowadzone są w systemie elektronicznym na stronie http://www.e-gepard.eu/pl/show-race/495

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo oraz Fundacja Polskich Wartości z Przecławia.

wilczym-tropem

Pin It