facebook_page_plugin

7 lat za nami!

renata wojcik kpgkW czerwcu 2012 roku Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo stał się formalnie stowarzyszeniem. Zostało ono założone przez kilkunastu mieszkańców gminy, którzy chcieli aktywnie działać na rzecz swojej najbliższej okolicy. Do tej pory udało się zorganizować kilkadziesiąt mniejszych i większych wydarzeń na terenie całej gminy. O podsumowanie działań ostatnich lat oraz planach na przyszłość rozmawiamy z prezesem stowarzyszenia - Renatą Wójcik

 

 

- Pani Renato, już trzeci rok jest Pani prezesem stowarzyszenia Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo. Proszę powiedzieć, na czym polega Wasza działalność?

- Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 7 lat temu i od samego początku głównym celem była działalność na rzecz mieszkańców gminy Kołbaskowo. Skupiamy się na aktywizacji chętnych osób organizując kilka cyklicznych akcji.

- Co się działo przez ostatni rok?

- Ostatni rok był pracowity. Przeprowadziliśmy konkurs literacki dla mieszkańców powiatu polickiego, czego efektem było wydanie książeczki z twórczością lokalną „Powiat Policki limerykiem pisany”. Byliśmy współorganizatorem Nocy Kupały w Moczyłach, a w Rosówku i Kołbaskowie zorganizowaliśmy pikniki rodzinne z okazji powitania lata. Tradycyjnie nasi członkowie zaangażowali się przy organizacji Białej Soboty, a późną jesienią odbyła się kolejna akcja sadzenia krokusów. Wsparliśmy mieszkańców Kamieńca podczas festynu rodzinnego z okazji powitania jesieni. W okolicach świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy paczki dla 250 dzieci z 12 świetlic środowiskowych naszej gminy, a przy współpracy z Kołem Emerytów i Rencistów ze Stobna odbyło się spotkanie opłatkowe dla ok 80 seniorów.

- To rzeczywiście sporo pracy. Skąd na to wszystko bierzecie pieniądze?

- Utrzymujemy się ze składek członkowskich, ale to wystarcza jedynie na bieżącą działalność stowarzyszenia. Dzięki naszemu dużemu zaangażowaniu oraz wiarygodności, na jaką zapracował sobie Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo, od lat udaje nam się pozyskiwać sporo funduszy zewnętrznych z projektów oraz od lokalnych darczyńców. Kilka lat temu skończyłam studia podyplomowe z zarządzania projektami Unii Europejskiej i udaje mi się tę wiedzę wykorzystywać w praktyce.

- A czy łatwo Pani przychodzi znaleźć tzw. sponsorów?

- To nigdy nie jest prosta sprawa. Nie chodzi o to, że nie ma osób czy firm, które chciałyby wesprzeć lokalną społeczność. Jak powiedział mi kiedyś jeden z darczyńców, kwestią kluczową jest zaufanie, że ofiarowane środki będą faktycznie spożytkowane we właściwy sposób. I na to zaufanie KPGK przez lata zapracowało, realizując projekty, o których wcześniej mówiłam. Korzystając z okazji, chciałabym w tym miejscu podziękować wszystkim osobom o wielkim sercu, które dzielą się z potrzebującymi mieszkańcami i przez te lata wspierali nas w działalności. Jesteście wspaniali!

- A co macie w planach w najbliższym czasie?

- Ostatnie tygodnie to dla mnie organizacja Dnia Dziecka pod nazwą „Żyjmy zdrowo na sportowo”, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 czerwca w godzinach od 12 do 15. Zapraszamy wszystkich do Stobna na teren rekreacyjny. Imprezę realizujemy przy współpracy z Kołem Emerytów i Rencistów ze Stobna oraz aktywną częścią mieszkańców skupionych wokół świetlicy. Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu Powiatu Polickiego na rok 2019 i odbywa się pod patronatem honorowym Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka oraz Wójta Gminy Kołbaskowo Małgorzaty Schwarz.

- Jakich atrakcji możemy się spodziewać?

- Tradycyjnie już dzieci będą bawiły się na specjalnie zorganizowanym placu zabaw pod okiem animatorów, przygotowaliśmy gry i konkursy z nagrodami, dla starszych turnieje sportowe. Czas będzie można spędzić także przy ognisku i zjeść kiełbaskę z grilla lub talerz pysznej grochówki. Imprezę będą umilać również występy artystyczne dzieci i dorosłych, w tym atrakcyjny pokaz karate. Chętnych zaprosimy do wspólnych treningów jogi oraz zatańczenia zumby.

- Jak widzę, zapowiada się dobra zabawa. Co jeszcze macie w planach na ten rok?

- Za chwilę wakacje, więc do działania wrócimy jesienią realizując cykliczne wydarzenia, o których wspominałam na początku.

- Dziękuję za rozmowę.

Pin It